FRANCHISING

Franchising: Bir mal ve/veya hizmet ve/veya marka pazarlama yöntemidir.

Yasal ve finansal açıdan ayrı ve bağımsız kuruluşlar olan franchisor ve franchisee’nin aralarında kurdukları yakın ve sürekli iş birliğine dayanır.

Bu ilişkide franchisor, franchisee’lerine bireysel olarak işlerini kendi sistemine uygun olarak yürütme hak ve yükümlülüğünü verir.

Franchısee, doğrudan veya dolaylı bir mali bedel karşılığında franchisor’ın ticari adını veya markasını, know-how’ını, iş görme ve teknik yöntemlerini, iş görme sistemini ve diğer sınai ve fikri mülkiyet haklarını kullanma hak ve zorunluluğunu, taraflar arasında bu amaçla yapılan yazılı bir Franchising Anlaşmasının süresi ve kapsamı içinde, devamlı alacağı ticari ve teknik destektir.

 

Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiş olan Yediiklim Kolejleri, kısa sürede yurt genelinde bilindik bir marka olmuştur. Markanın kısa sürede bu aşamaya gelmesinde şubeleri ile yapmış olduğu Franchising Anlaşması ile yaptığı çalışmalarıdır. Önümüzdeki yıllarda da bu anlayış ile Yediiklim Kolejleri büyümeye ve yeni kampüsler açmaya devam edecektir.